Nawigacja

 • "Tak, pomagam" Ogólnopolska Zbiórka Żywności

            Szkolne Koło Caritas SP 56 im. Arkadego Fiedlera w Bydgoszczy Tradycyjnie w okresie przedświątecznym uczniowie Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 56 im. Arkadego Fiedlera w Bydgoszczy niosą pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom ze szkoły.

  W piątek i sobotę tj. 8 i 9 grudnia 2017 roku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili Ogólnopolską Zbiórkę Żywności. Dzieci zbierały produkty z długim terminem ważności w sklepie „Lidl” przy ul. Wojska Polskiego 5. Ludzi dobrej woli oczywiście nie zabrakło. W tym roku po raz kolejny Szkolne Koło Caritas będzie mogło pomóc rodzinom najbardziej potrzebującym.

 • MARIAŻ TRADYCJI Z EKOLOGIĄ

          Nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Dekorujemy ją zgodnie z tradycją- cukierkami, własnoręcznie upieczonymi piernikami, papierowym łańcuchem lub w sposób nowoczesny, zgodny z trendami modowymi. Podążając śladami historii najstarsze przekazy o przyozdabianiu tego magicznego drzewka pochodzą już z czasów antycznych. Podobno jednak prawdziwą popularność choinka zyskała dzięki świętemu Bonifacemu, który w ósmym wieku nawracał pogan na terenie współczesnych Niemiec.

  W naszym kraju zielone drzewko pojawiło się na przełomie 19 i 20 wieku jako symbol „ drzewa rajskiego” lub „ drzewa życia”. Postępując zgodnie z tradycją , a jednocześnie dbając o środowisko naturalne w budynku szkolnym przy ulicy Karpackiej 30 uczniowie zaprojektowali i wykonali choinkę z kartonowych pudeł i pudełek przyozdobionych świątecznym papierem. Może nie pachnie lasem, ale wygląda orginalnie. Pamiętamy o tym , że mamy tylko jedną ziemię a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego działania, zależy od  każdego z nas.( F. Plit)

   

 • Jesteśmy odpowiedzialni za własne zdrowie i życie.

         Zakończyliśmy  działania realizowane w ramach Tygodnia Profilaktyki i Zdrowia, którego uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły. W poniedziałek  uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w spotkaniach na temat ,,Wiedza ratuje życie – wszystko o aids i hiv”, w ramach edukacji rówieśniczej prowadzonych przez studentów Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

   

   

  Wtorek był dniem, w którym gimnazjaliści pracowali nad sportową formą, biorąc udział w międzyklasowych konkurencjach zwinnościowych. W czwartek gościliśmy specjalistów Komendy Wojewódzkiej Policji i Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili z młodzieżą warsztaty  dotyczące problematyki: odpowiedzialności karnej nieletnich, cyberprzemocy, bezpiecznych i ryzykownych zachowań młodzieży, również w kontekście zbliżających się zabaw karnawałowych. Piątek upłynął pod hasłem zdrowy styl życia. Reprezentanci  klas wzięli udział w konkursie kulinarnym, polegającym na przygotowaniu zdrowego dania pn: ,,Mistrzowska przekąska”. Jury oceniając potrawy brało  pod uwagę zarówno ich smak, sposób podania, jak i walory odżywcze. Wszystkie potrawy były bardzo apetyczne i wspaniale zaprezentowane, np.:  sałatka z egzotycznych owoców, tortilla czosnkowa, sałatka z łososiem, cytrusowe koktajle i wiele innych. Tytuł kulinarnego mistrza  otrzymał   Wojciech Janowski z klasy 7a, natomiast kucharze z klasy 2bg: Oliwia Niedbalska, Martyna Dembek oraz Miłosz Soliński otrzymali I nagrodę w konkursie. W tym dniu młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu z panią dietetyk, która  w ciekawy sposób przekazała tajniki zdrowego odżywiania. Zespól teatralny Scena G20  przygotował swój profilaktyczny i pouczający akcent, prezentując uczniom przedstawienie ,,Królewna Śnieżka”. Dodatkowe propozycją dla uczniów były konkursy językowe i plastyczne. Jury przyznało  I nagrodę dla Małgosi Jurkiewicz z kl. 7b i Jakuba Kolczyńskiego z kl. 3cg za wykonanie plakatu o tematyce zdrowotnej. W językowych zmaganiach tytuł Master of English words and phrases connected with the heathy lifestyle” zdobyły: Monika Redlak kl.7a oraz Laura Schaffrath 7c. Gratulujemy! Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego przedsięwzięcia, zaproszonym Gościom, Uczniom i Nauczycielom.

  Ewa Gromek

 • Miejski Konkurs Historyczno-Literacko-Fotograficzny

  Przeszłość nie wraca, jednak nie umiera...-

  ślady wizyty Marszałka

  w pamiętnikach bydgoskich gzubków

        Dnia 30 listopada 2017r. w siedzibie Dworca Głównego PKP odbyła się  międzyszkolna biesiada rodzinna Na kolejowym dworcu w odsłonie nowej Marszałka witamy, podsumowująca  dwudziesty szósty interdyscyplinarny projekt upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy.

   

   Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele i uczniowie Szkolnego Koła TMMB ze Szkoły Podstawowej nr 56.  Uroczystość była okazją do ogłoszenia wyników miejskiego konkursu historyczno – literacko – fotograficznego upamiętniającego wizytę Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy „Przeszłość nie wraca… - jednak nie umiera - ślady wizyty Marszałka w pamiętnikach  bydgoskich gzubków”, którego byliśmy gospodarzami. W konkursie wzięli licznie udział uczniowie z wielu bydgoskich szkół podstawowych.  Cały projekt, trwał od września do listopada. Był przedsięwzięciem realizowanym w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego i korespondował z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który rok 2017 ogłosił „Rokiem Józefa Piłsudskiego” upamiętniając 150. rocznicę jego urodzin. Głównymi celami konkursu było: kształtowanie świadomości patriotycznej i regionalnej uczniów, rozwijanie sprawności w zakresie tworzenia narracji historycznej i  umożliwienie uczestnikom rozwijania swoich zdolności i pasji.

  http://www.superkid.pl/uploads/clip/family.png        Uczestnicy konkursu podjęli się wieloetapowegoo zadania. Najpierw musieli dotrzeć do różnych źródeł historycznych i poznać wydarzenia sprzed blisko wieku związane z wizytą J. Piłsudskiego w Bydgoszczy w 1921r., by potem  zaprezentować ich przebieg w formie kartki z pamiętnika. Uczniowie relacjonowali pobyt wielkiego Polaka w Bydgoszczy z wykorzystaniem wyrażeń gwarowych, a także przedstawili walory naszego miasta poprzez ukazanie na fotografii niektórych miejsc, które były świadkami tego wydarzenia.Uczniowie do realizacji zadań zaprosili swoich rodziców, którzy zorganizowali swoim dzieciom wycieczkę po naszym mieście.

   

        W finale projektu było nam bardzo miło gościć  tak liczne grono zaproszonych; byli wśród zgromadzonych: pani dyrektor szkoły – Magdalena Baranowska,  przedstawiciel TMMB i opiekun szkolnych kół TMMB - p. dr Ewa Puls, radny miasta –  p. Ireneusz Nitkiewicz oraz nauczyciele, uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie i ich rodzice. W czasie spotkania nagrodzono laureatów oraz uczniów wyróżnionych biorących udział w projekcie. Ponadto wręczone zostały listy gratulacyjne rodzicom uczestników konkursu oraz podziękowania dla nauczycieli. Goście mieli okazję wysłuchać fragmentów najciekawszych prac –  prywatnych pamiętników -  oraz obejrzeć je na wystawie.  Razem z rodzicami brali udział w konkursach dla publiczności, które uczyły i bawiły; nie zabrakło i dla nich  atrakcyjnych nagród. Podczas spotkania uczniowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przedstawili montaż artystyczny, w którym przekazali swoją wiedzę o Józefie Piłsudskim w formie krótkiego przedstawienia połączonego z prezentacją multimedialną; całości dopełniała nastrojowa muzyka – patriotyczne pieśni i fragmenty muzyki klasycznej. Natomiast po uroczystości – dzięki uprzejmości pracowników Dworca Głównego PKP – zaproszeni goście mogli zwiedzić obiekt, który w ostatnich latach – po generalnym remoncie – zdecydowanie wypiękniał i jest dumą mieszkańców Bydgoszczy.

  Poniżej przedstawiamy listę laureatów, którym serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu!

   

  I miejsce

  Weronika Nalazek

       Marta Głód

       Jeremi Jasiński  

   

  II miejsce

  Zuzanna Siewierska 

   

  Patrycja Kruś

   

  Nadia Tomaszewska

   

  III miejsce

  Laura Schaffrath

   

  Zofia Goliszewską  

   

  Zuzanna Tomczyńską

          Kalina Marzec

       

  Wyróżnienia

  Małgorzata Misiewicz  

   

  Konstancja Siecińska  

   Aleksandra Bieniek

   Mateusz Jaworski

 • Dzień Życzliwości

         21 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.
  Z tej okazji dla uczniów klas 1 – 7 została zorganizowana zabawa konkursowa „Poszukiwanie kluczy do ludzkich serc”.     

  W dniach od 17 do 24 listopada br. w szkole zostały powieszone najróżniejsze klucze z przyczepionymi etykietkami nazw wartości, dzięki którym można trafić do ludzkich serc.

  Ocenieni zostali uczniowie, którzy podali prawidłową ich liczbę, a ci, którzy dodatkowo policzyli ile kluczy jest z każdą wartością, byli dodatkowo nagrodzeni.

  Konkurs nie tylko zwracał uwagę na ważne wartości w naszym życiu, ale również rozwijał percepcje wzrokową, spostrzegawczość, cierpliwość, wytrwałość i umiejętność liczenia.

         

  WYNIKI KONKURSU

  „POSZUKIWANIE KLUCZY DO LUDZKICH SERC”

  Liczba powieszonych kluczy - 136

   

  Klasy 4 - 7

  Ilościowe i jakościowe podliczenie kluczy

  1 MIEJSCE

  - MARTYNA CYRANKOWSKA 4C – 136/136

  - GABRIELA ZWOLIŃSKA 4C- 136/136

  - OLIWIA SUWAŁA 4C – 136/136

  2 MIEJSCE

  - KRYSTIAN WOITINKOWSKI 7A – 135/136

  3 MIEJSCE

  - KRZYSZTOF ZIELIŃSKI 4A – 132/136

   

  Ilościowe podliczenie kluczy

   

  3 miejsce

  ZOSIA NIEDZIAŁKOWSKA 4 B – 134/136

  Wyróżnienie

  - OSKAR ŁOZGA 6 B - 131/136

   

  WYNIKI KONKURSU

  Klasy 1 – 3

  Liczba powieszonych kluczy - 79

  1 MIEJSCE

  Olaf Zygmunt 2 b - 79/79

   

  2 MIEJSCE

  Maja Zakierska 1 a – 80/79

  Wiktor Żmudziński 2a – 80/79

  Małgosia Meller – 80/79

   

  3 MIEJSCE

  Natalia Woźniak 3 d – 76/79

  Honorata Kranc 3 d – 76/79

  Emilia Szafran – Maciejewska 1 a – 76/79

   

  Wyróżnienia

  Michalina Grzebińska 1 a – 74/79

  Hania Niedziałkowska 1a – 73/79

  Natalia Nasalska 1 a – 73/79

  GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I DZIĘKUJEMY

  ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!

 • Ptasi Dzień w naszej szkole

           W piątek,  1   grudnia 2017 r.  odbyło się pierwsze z cyklu spotkań pod hasłem „Co w polskiej trawie piszczy, czyli jakie rośliny i zwierzęta żyją wokół nas?”. Jako pierwsze poznawaliśmy ptaki. Przygotowania do konkursowej rywalizacji trwały długo. Uczniowie przygotowywali albumy o ptakach żyjących w Polsce, a także uczyli się rozpoznawać   gatunki ptaków różnych siedlisk. Ptasi dzień rozpoczęliśmy od warsztatów ornitologicznych, które poprowadził Pan Dawid Kilon – ornitolog i rysownik.

  Trzydziestoosobowa grupa uczniów zgłębiała tajniki trójwymiarowego rysunku przyrodniczego. To była nie tylko dobra zabawa, ale też skuteczna nauka spostrzegawczości i faktów dotyczących budowy ptaków. Następnie 26 uczniów z klas 6-7 i klas gimnazjalnych przystąpiło do eliminacji  konkursu rozpoznawania ptaków. Każdy musiał nazwać przedstawione na ilustracjach 34 gatunki ptaków. Zadanie nie było łatwe, a mimo to niektórzy „szkolni ornitolodzy” w ogóle nie pomylili się. I to właśnie oni zakwalifikowali się do finału: Agnieszka Meller z 7c, Julia Nawrocka z  7c, Kacper Kamiński z  7c, Martyna Socha  z 6b i Alicja Bielska z  7b. W finale należało rozpoznawać ptaki porównując dzioby, oczy, skrzydła, czy też pióra. „To były zadania z wyższej półki” – tak skomentował trudność pytań nasz gość pan Dawid Kilon. Również  i tym razem nasi uczniowie prawie nie mylili się.

  SZKOLNYM  MISTRZEM ORNITOLOGII został KACPER KAMIŃSKI z 7c.

  SZKOLNYM  WICEMISTRZEM ORNITOLOGII została  JULI NAWROCKA z 7c.

  III miejsce zajęła  MARTYNA SOCHA z 6b.

            W przerwie między etapami konkursu odbyła się prelekcja o ptakach, prowadzona przez pana Dawida Kilona. Ornitolog opowiadał nam o zachowaniach tych zwierząt, o ich wyjątkowości i potrzebie ochrony. Piękna prezentacja przybliżyła nam wszystkie ptasie rekordy – najmniejszy, najcięższy, najszybszy, o największej rozpiętości skrzydeł itp.

  Na koniec szkolnej imprezy odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy album o ptakach (napłynęło 15 prac konkursowych). Pani dyrektor Renata Białecka wręczyła dyplomy i nagrody następującym uczniom:

  I miejsce Laura Schaffrath z 7c

  II miejsce Julia Złotowicz z 2ag i Julia Nawrocka z 7c

  III miejsce Izabela Majkowska z 7c i Kinga  Jażdżewska z 5c.

  Wszystkim uczniom, którzy podjęli się trudu przygotowań do konkursów ornitologicznych gratulujemy i dziękujemy za poświęcony czas!

                                                                                               Katarzyna Stalinska i Kamila Skomoroko

 • Klasa 4d w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy im. dr. Witolda Bełzy

           W piątek, 1.12.2017, gościliśmy w najstarszej bydgoskiej bibliotece, która liczy sobie ponad 100 lat.

  Mieści się ona w pięknej kamienicy na Starym Rynku i oferuje swoim czytelnikom bogaty księgozbiór, z którego można korzystać w czytelni lub wypożyczyć. W jednym z pomieszczeń, pięknie stylizowanym na średniowieczną komnatę, przechowywana jest poklasztorna Bibliotheka Bernardina. W ramach zajęć bibliotecznych uczniowie pracowali z ponad 80-letnim materiałem źródłowym (bydgoskie dzienniki z lat trzydziestych XX wieku).

 • Obiady Grudzień 2017

  Koszt obiadów w c-u grudniu 16x2,8zł = 44,80 zł

  Wpłaty do 06.12.2017

 • Ogólnopolskie Dni Kariery-,, Zawód – praca – sukces".

         28 -29 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udziału w DNIACH KARIERY organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 w Bydgoszczy. 

   

  Celem akcji jest propagowanie świadomego wyboru ścieżki kariery, promocja kształcenia zawodowego oraz poradnictwa edukacyjno-zawodowego. W ramach tegorocznych działań odbył się międzyszkolny turniej wiedzy o świecie zawodów, w którym udział  wzięły trzyosobowe zespoły z  12 placówek. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII d: -Kamila Łączna, Julia Zwiefka, Oliwier Oczkowski-uzyskując w ostatecznej finałowej rozgrywce  III miejsce . Gratulujemy !

 • SZANOWNI PAŃSTWO! WYGRALIŚMY PROJEKT W BUDŻECIE OBYWATELSKIM!

          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na nasz projekt:  Rozbudowa infrastruktury sportowo- rekreacyjnej  przy SP 56 ul. Karpacka 30. Projekt, dzięki głosom w liczbie 443, został przyjęty do realizacji!

  Zakres rozbudowy terenu przy szkole dotyczy: bieżni na 60m, skoku w dal, placu zabaw oraz toru przeszkód.

 • Lekcja pokazowa

           W naszej szkole lekcje prowadzą czasem rodzice uczniów. Tak było 21 XI w klasie 2b, gdzie pani Dyla, mama Piotrusia, uczyła dzieci segregowania śmieci, mówiła o recyklingu, a także obdarowała niezwykłymi podarkami. Zostawiła też dla nas kilka zgniatarek do butelek, które teraz są w kilku salach, świetlicy, a nawet w pokoju nauczycielskim.

  Lekcja bardzo nam się podobała !

   

 • EduRobots-Centrum Robotyki i Lego

          Podczas zajęć w Centrum Robotyki i Lego uczniowie klasy 4a rozwijali zdolności manualne i umiejętności techniczne budując i programując roboty z wykorzystaniem klocków Lego.Pracowali w grupach w Escape room pokoju pełnym zagadek z którymi poradzili sobie znakomicie.

 • KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „DESZCZ JESIENNY…”

        8 listopada br. odbył się szkolny konkurs poezji i pieśni patriotycznej, w którym wzięli uczniowie z klas 4-6. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane przez siebie wiersze i śpiewali żołnierskie pieśni. Zaprezentowany przez nich repertuar był bardzo różnorodny, a wykonywanym utworom towarzyszyły patriotyczne aranżacje. Jury konkursu nagrodziło sześcioro uczniów.

  Kinga Jażdżewska kl. 5c- I miejsce

  Oliwia Izdebska i Oliwia Kitowska kl. 6c- II miejsce

  Antoni Janowski kl.4a- III miejsce

  Vanessa Penda kl.4b i Wiktoria Polasik kl. 6c- wyróżnienie

 • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

  20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

  Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. W tym dniu upowszechnialiśmy prawa dzieci zawarte w Konwencji Praw Dziecka, dzieliliśmy się swoimi marzeniami, dyskutowaliśmy o rzeczach trudnych jak np. o łamaniu praw dzieci na świecie. Rodzicom zaprezentowaliśmy prezentacje pn: ,,Największym marzeniem jest żyć…

  To święto w którym nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawa wymienione w Konwencji mają wszystkie dzieci, bez wyjątku. Bez względu na to, kim są, gdzie mieszkają, czym zajmują się ich rodzice, jakimi mówią ję­zykami, jaką wyznają religię, czy są w pełni sprawne, czy też nie, bogate czy biedne. Żadne z  dzieci – nie może być traktowane nie­sprawiedliwie! Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością…”

 • Świętujemy uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka

         20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, zawierającą katalog praw i wolności przysługujących dzieciom. W dokumencie, który powstał z inicjatywy Polaków, znalazły się też zapisy dotyczące tego, co Państwa i rządy powinny robić, aby prawa najmłodszych były w pełni przestrzegane.


  W naszej szkole uczniowie klasy trzecich mieli możliwość przystąpienia do mini testu wiadomości o prawach dziecka. Byli to: Jakub Kolczyński, Wiktoria Małas, Szymon Stawczyk, Natalia Woźniak, Roksana Florek, Honorata Kranc, Mateusz Szreder, Zuzanna Piasecka, Marta Nowak, Nadia Gackowska, Liliana Przybyłowska, Natalia Skawińska, Julia Flisak. GRATULUJEMY!!

 • ,,Śniadanie daje moc"

       3a wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Śniadanie daje moc"-8 listopada 2017 r. W tym dniu cała nasza klasa przygotowała wspólny posiłek pełen witamin i energii. Ale były pyszności!!!!!Lubimy takie smaczne akcje 3a.Mrugnięcie

 • Ahoj Siódmoklasiści!

         W środowy poranek zaprosiliśmy uczniów klas VII  wraz z Wychowawcami do udziału w Morskim Turnieju. Impreza ta,  to nie tylko  okazja do wspólnej żeglarskiej  zabawy ,ale przede wszystkim integracja klasowych społeczności   podczas wykonywania sprawnościowych zadań w atmosferze sportowej rywalizacji .

  Podczas turnieju uczestnicy mieli możliwość cofnięcia się w czasie do pierwszych odkryć geograficznych i morskich podróży. Marynarze pod czujnym okiem swoich Kapitanów  wybrali się zatem w rejs w nieznane podczas którego stawiali żagle, zmierzyli się z górą lodową, sprzątali pokład, rzucali kotwicą... Najlepszą załogą podczas rejsu okazała się klasa 7 d. Tuż za nimi do portu przybyły załogi 7c, 7b i 7a.Tytuł klasy ,,fair play" zdobyły ,,Dzikie Langusty”- uczniowie klasy 7a. Jury uznało ,że wszyscy uczestnicy wyróżnili się wspaniałą postawą sportową podczas morskich zmagań , nie zapominając o wzajemnej życzliwości i kulturalnym zachowaniu. Zatem… Niebieskiemu Wielorybowi, Żebropławom ,Orkom z Majorki i Dzikim Langustom życzymy pomyślnych wiatrów !

 • „ Forum Olimpijczyków- Laboratorium Zdolności- konferencja naukowa dla uczniów zdolnych.

       6 listopada wybrani uczniowie z klas gimnazjalnych- R. Janowski, N. Maciak,

  K. Sierszulski ,  K. Welik , A. Rama, M. Magdziarz i J. Szatkowska reprezentowali Szkołę Podstawową nr 56 na konferencji, której tematyka obejmowała nauki humanistyczne: historię, język polski/ literaturę polską.

    Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży.

  Uczniowie wiodących szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprezentowali swój dorobek naukowy w postaci prezentacji multimedialnych, wykładów i występów artystycznych. Byli to laureaci i finaliści konkursów i olimpiad przedmiotowych.. Ciekawym uzupełnieniem spotkania były prelekcje wygłoszone przez badaczy nauk humanistycznych, którzy swymi wystąpieniami zachęcali licznie zgromadzoną młodzież do poszerzania wiedzy, rozwijania zdolności i pasji twórczych.

     Pani dr hab. Beata Morzyńska – Wrzosek reprezentująca Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW w Bydgoszczy swój wykład pt.:’’ Lustereczko , powiedz przecie…” poświęciła znanym poetkom H. Poświatowskiej  i M. Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Motywem przewodnim był motyw lustra w poezji i literaturze na przestrzeni wieków.

     Natomiast dr Katarzyna Grysińska- Jarmułka skupiła uwagę uczniów na mniej lub bardziej znanych anegdotach historycznych. Po wykładzie publiczność bez trudności umiała odpowiedzieć na pytania: Kim był Ziuk?. Dlaczego Ludwik 14 się nie mył?

     Wszystkie wystąpienia wywarły na naszych uczniach  duże wrażenie i stanowiły również formą zachęty do samokształcenia i samodoskonalenia.

 • Dzień, jak tchnienie wiatru

  Biblioteka szkolna przy ul. Karpackiej 30 podpatruje Galerię Autorską J. Kai i J. Solińskiego. Bardzo uważnie śledzimy twórczość obu panów, uczestniczymy w wernisażach.

    Zaprezentowane 8 listopada 2017r. prace autorskie w gmachu Biblioteki UKW w Bydgoszczy pokazały , jak wielkim i wszechstronnym artystą jest pan Jacek Soliński. O sobie mówi bardzo mało z wrodzoną skromnością. Natomiast inni obserwatorzy jego twórczości podkreślają ogromny talent, wrodzoną wrażliwość i  cierpliwość.

    Linoryty tego znanego bydgoskiego artystyczny to zawieszenie między przeszłością a teraźniejszością , a ich powstawanie to ocean cierpliwości ze strony autora.

    „ Swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.”

  ( Ps 91,11)

    Seria obrazów z Aniołami to kolejne wizerunki tych „duchów czystych”- zmienia się tylko ekspresja obrazu, poświata proporcje, ale ustawienie sylwetki pozostaje niezmienne.

  To wysłannicy Opatrzności , których nie widzieliśmy ,ale wyobrażamy ich sobie wewnętrznie.

  Niektórzy z nas twierdzą, że czują ich obecność.

     Bardzo dziękujemy, panie Jacku, za możliwość przeniesienia się na moment w inny wymiar czasoprzestrzeni, gdy  uważnie przyglądamy się Pana obrazom i linorytom.

 • Pamiętamy o tych ,którzy walczyli za nasza wolność!

         Z takim przesłaniem klasy 3a i 3e udały się do kwatery żołnierzyznajdującej się na Cmentarzu Parafialnym pod wezwaniem św.Józefa w Bydgoszczy.

  Minutą ciszy i pieśnią patriotyczna uczciliśmy pamięć poległych za nasza ojczyznę.Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki kwiatów.Potem w ciszy i jesiennej zadumieodwiedzaliśmy groby naszych przyjaciół i bliskich.

  Cześć ich pamięci!!!!

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 56 im. Arkadego Fiedlera
  ul. Bośniacka 3
  85-162 Bydgoszcz
 • tel/fax: 52 3712810

Mapa