Nawigacja

 • Edu(R)ewolucja

         Od połowy października ruszyły zajęcia z projektu Edu(R)ewolucja – eksperyment przyrodniczy z fizyki i chemii. Uczestniczą w nich uczniowie klasy VIII b. Podczas zajęć uczniowie weryfikują postawione hipotezy poprzez doświadczenia i eksperymenty.

 • Śniadanie Daje Moc

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki,lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.To najlepszy początek każdego dnia.

  8 listopada 2019r uczniowie klasy 1a przystąpili do ogólnopolskiego programu ,, Dzień Śniadanie Daje Moc".W tym dniu dominowały fartuszki i wszystko co jest niezbędne,aby przygotować ,,zdrowe śniadanie".Było zdrowo,kolorowo,apetycznie.

 • 11 listopada

  11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.Obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości.Przygotowując się do tego ważnego święta uczniowie klasy 1a podczas zajęć poszerzali wiedzę na temat własnej Ojczyzny.Odwiedziliśmy również Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy zapalając znicze na grobach nieznanych żołnierzy.

 • BYDGOSKI GRANT EKOLOGICZNY „ZOSTAW NATURZE TO, CO NATURALNE”

        W Szkole Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy został zrealizowany projekt „ZOSTAW NATURZE TO, CO NATURALNE” w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego. Projekt obejmował następujące przedsięwzięcia: Miejski konkurs wiedzy przyrodniczej „Rozumiem, co czytam – rozumiem, o czym szumi las” dla uczniów ze szkół podstawowych W SP 56 29 października br. odbył się miejski konkurs, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich bydgoskich szkół podstawowych: SP 38, SP 13, SP 46, SP 61, SP 64, SP 62, SP 32, SP 41 oraz z naszej placówki. W sumie w konkursie uczestniczyło 27 uczniów.

  Celem konkursu było:

  - rozwijanie umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce,

  - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz pogłębianie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii,

  - zachęcanie do zdobywania wiedzy i umiejętności;

  - kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.

           Konkurs rozpoczął się o godz. 8.45, a zakończył około godziny 11.00. Uczniów przywitała pani vice dyrektor Barbara Herzberg. Organizatorzy konkursu w oparciu o prezentację mulitimedialną zapoznali uczniów z zasadami konkursu. Następnie rozdano dzieciom test konkursowy, który rozwiązywały przez 60 minut. W teście uczniowie zmierzyli się z tekstami dotyczącymi ochrony środowiska, zasadami zachowania się w lesie, oraz z zasadami postępowania w przypadku kontaktu z młodymi, dzikimi zwierzętami. Po teście uczestnicy wraz z nauczycielami i rodzicami zostali zaproszeni na poczęstunek do szkolnej stołówki. Organizatorzy w tym czasie sprawdzili testy i wyłonili laureatów. Pan dyrektor Jarosław Jagodziński wręczył każdemu z uczestników dyplomy i upominki z podziękowaniem za udział w konkursie. Natomiast laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Ponadto organizatorzy przygotowali podziękowania dla nauczycieli bydgoskich szkół za przygotowanie uczniów do konkursu.

  Wyniki konkursu:

  I miejsce:

  - Szymon Karolewski – SP 64

  - Maria Pielińska – SP 62

  - Paweł Bystroński – SP 56

  II miejsce:

  - Milena Sosna – SP 38

  - Anastazja Ogrodnik – SP 38

  - Jagoda Kruger – SP 62

  III miejsce:

  -Michalina Głowiak – SP 64

  - Julian Małek – SP 62

  -Igor Hopko – SP 56

  Wyróżnienia:

  - Mateusz Rak – SP 38

  - Antonina Pieszak – SP 13

  - Izabela Tabor- SP 64

  - Oliwier Bartkowiak – SP 32

          Miejski konkurs „Czy znasz ptaki i ssaki objęte w Polsce ochroną gatunkową?” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych 28 października w SP nr 56 odbył się miejski konkurs „Czy znasz ptaki i ssaki objęte w Polsce ochroną gatunkową?” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.

  Celem konkursu było:

  - popularyzowanie wiedzy o zwierzętach krajowych, ich zwyczajach, środowisku ich życia,

  - planowanie i organizowanie własnej nauki,

  - kształtowanie postaw związanych z ochroną gatunkową.

         W konkursie wzięło udział 26 uczniów z następujących szkół: ZS nr 2, ZS nr 8, ZS nr 19, SP nr 4, SP nr 38, SP nr 46, SP nr 56, SP nr 58, SP nr 60, SP nr 63. W wyżej wymienionych szkołach odbyły się eliminacje. Do etapu miejskiego zakwalifikowało się po 2 - 3 uczniów z każdej szkoły. Uczniów oraz ich opiekunów przywitał pan dyrektor Jarosław Jagodziński. Następnie uczniowie przystąpili do pierwszej części konkursu – rozwiązywania testu. Test zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru.

  Rozwiązując test uczniowie zmierzyli się z takimi zagadnieniami jak:

  -ogólna charakterystyka ptaków i ssaków jako gromad kręgowców,

  - rozpoznawanie ptaków i ssaków objętych ochroną, żyjących w miastach i lasach, ich przynależność systematyczna,

  - ochrona gatunkowa ptaków i ssaków, przyczyny zagrożeń, gospodarka łowiecka,

  - historia ochrony ptaków i ssaków w Polsce,

  - ssaki wymarłe, które występowały na terenie Polski (tarpan, tur).

        Po rozwiązaniu testu uczniowie przystąpili do drugiej części konkursu, która polegała na rozpoznawaniu chronionych gatunków ptaków i ssaków na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Po podsumowaniu wyników z obu części konkursu najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie byli zaproszeni na poczęstunek.

  Wyniki konkursu:

  1 miejsce:

  -  Martyna Mrozińska – Szkoła Podstawowa nr 56

  - Zosia Niedziałkowska - Szkoła Podstawowa nr 56

  2 miejsce:

  - Leon Weresz - Zespół Szkół nr 8

  - Rozalia Kalinowska - Szkoła Podstawowa nr 46

  - Aleksandra Zacny - Szkoła Podstawowa nr 63

  3 miejsce: 

  - uczeń Szkoły Podstawowej nr 46

  4 miejsce:

  - Maciej Derecki - Szkoła Podstawowa nr 60

  - Jagoda Joppek - Szkoła Podstawowa nr 38

  - Maja Rydyńska - Szkoła Podstawowa nr 63

  - Uczennica Zespołu Szkół nr 2 5 miejsce

  - Artur Ziółkowski - Zespół Szkół nr 8

  - Maja Zielińska - Zespół Szkół nr 19

  - Jakub Orzechowski - Szkoła Podstawowa nr 58

  - Wiktoria Kulczycka - Szkoła Podstawowa nr 38

  - Anna Taczkowska - Szkoła Podstawowa nr 4

         Szkolny konkurs plastyczny na plakat „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” W naszej szkole w połowie września br. został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas 4-8 na plakat promujący ogólnopolską akcję „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, która miała promować hasło przewodnie akcji. Celem było zwrócenie uwagi na problem, w jaki sposób należy postępować z młodymi i dzikimi zwierzętami znalezionymi np. w lesie podczas spaceru. Uczniowie mogli wybrać dowolną technikę wykonania. Prace w formacie A3 zostały dostarczone organizatorom do 11 października. Jury w składzie: Violetta Majewicz, Anna Galwas oraz nauczyciel plastyki p. Ewa Grobelna wyłoniły następujących laureatów.

  Wyniki konkursu:

  I miejsce – Dominika Kowalewska

  II miejsce:  Wiktoria Małas

  III miejsce:  Marcelina Szczęsna , Zofia Mizera

  Wyróżnienia:  Karolina Częsz , Zuzanna Borowska

  Na parterze szkoły miała miejsce wystawa najciekawszych prac. Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, Szkolny projekt „Na łonie natury”: W dalszej kolejności realizacji założeń projektu „ZOSTAW NATURZE TO, CO NATURALNE” miała miejsce wycieczka edukacyjna klasy 1b i 1c do lasu. W piątek 11 X 2019 roku uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się z panią leśniczy Gabrielą Marcinek na ścieżce dydaktycznej „Ku źródliskom” umiejscowioną w Nadleśnictwie Solec Kujawski, z którym od lat współpracuje nasza szkoła. Pani leśniczy poprowadziła wszystkich leśnymi ścieżkami opowiadając o lesie i jego mieszkańcach, o zachowaniu ludzi w lesie. Dzieci oglądały urokliwe jeziorko, podziwiały piękno jesieni, poznały piętra lasu oraz szkółkę leśną, dowiedziały się czym jest młodniak i jak wygląda, wsłuchiwały się w odgłosy lasu, a nawet zbierały grzyby, ucząc się przy okazji ich rozpoznawania. Dowiedziały się również, jak należy się zachować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia i co zrobić z napotkaną np. małą sarenką. Na zakończenie wszyscy piekli kiełbaski na ognisku przygotowanym przez leśników. Dnia 29 X 2019r. uczniowie naszej szkoły znowu mieli okazję spotkać się z panią leśniczy G. Marcinek oraz panem leśniczym Zbigniewem Puzio na warsztatach zorganizowanych w naszej szkole. Dzieci z klas 0-3 uczestniczyły w spotkaniu, a jako bilet wstępu przyniosły warzywo korzenne. Pracownicy nadleśnictwa zabrali dla zwierząt leśnych na zimę kilka skrzynek marchewek, selerów, pietruszek i buraczków. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o mieszkańcach lasu, popartą zdjęciami i rysunkami poglądowymi w postaci prezentacji. Leśniczy opowiadali o swoich przygodach i kontaktach z dziką zwierzyną podczas pracy w lesie, zwłaszcza z młodymi, dzikimi zwierzętami. Dali też dokładne wskazówki, jak zachować się w podobnych sytuacjach.

  Organizatorzy:

  Violetta Majewicz

  Ewa Kolenda

  Ewa Grobelna

  Anna Galwas

  Dawid Czechowski

 • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

  21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Tego dnia w sposób szczególny zwracamy uwagę na zasady dobrego wychowania.

    Dołączcie do grona ludzi życzliwych i pamiętajcie o magicznych słowach, które każdy z nas chciałby usłyszeć od innych: Proszę, Dziękuję, Przepraszam, Dzień dobry, Do widzenia, Pozdrawiam, Życzę miłego dnia.

  Tak mało okazujemy sobie na co dzień życzliwości i zrozumienia dla potrzeb innych, niech więc ten  dzień będzie wyjątkowy dla nas wszystkich. O dobroci, życzliwości pamiętajmy zawsze i wszędzie. One nic nie kosztują, ale sprawiają radość i wywołują uśmiech na twarzy.

   Aby zobrazować Wam magię słów, zapraszamy do przeczytania  tekstu pt.”Miasteczko  dzień dobry.

   Zachęcamy Was do odwiedzania biblioteki, bo tęsknimy za Waszymi pozdrowieniami i życzliwością.

 • Projekt unijny „Edu(R)Ewolucja”

 • Młody Przyjaciel Bydgoszczy

  W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przygotowują się do zdobycia brązowej odznaki Młodego Przyjaciela Bydgoszczy. W ramach zajęć szkolnego koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy odwiedzają różne miejsca w Bydgoszczy poznając topografię miasta, jego zabytki i charakterystyczne miejsca. Przez kolejne cztery soboty wędrowali ulicami naszego grodu uzupełniając karty pracy, które później umieszczą w portfolio.  

      We wtorek 29 października uczestniczyli także w miejskiej kweście na rzecz renowacji nagrobków na Cmentarzu Starofarnym, który wcześniej sami odwiedzili.

 • "ŻYWA LEKCJA HISTORII"

       W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole genezę odzyskiwania przez Polskę wolności przedstawił specjalny gość z Pelplina - p. Michał Rychlicki. Podczas pokazu uczniowie wcielali się w postaci Ojców Niepodległości, walczyli z żołnierzami armii zaborczych. Barwne opowieści o wielkich czynach Polaków przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Ta żywa lekcja historii przybliżyła słuchaczom okoliczności powrotu Polski na mapy świata po ponad 100 latach zaborów.


 • Pasowanie na ucznia

        Dzień 18 września 2019 roku to wyjątkowy dzień w życiu naszej szkoły. Tego dnia odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych .Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych i pióropuszach.Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd.Podczas uroczystości obecny był dyrektor szkoły p.Jarosław Jagodziński,wicedyrektor p.Barbara Herzberg oraz rodzice,prawni opiekunowie,dziadkowie i rodzeństwo pierwszaków. Uczniowie klas pierwszych wykonywali zadania, podczas których zaprezentowali swoje umiejętności i wiadomości, a następnie wypili przygotowany napój mądrości i odwagi. To był egzamin, który zdali na szóstkę.Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonali wychowawcy klas pierwszych.Następnie p.dyrektor Jarosław Jagodziński witając ich wśród braci uczniowskiej odczytał "Zasady etyczne Indian Ameryki Północnej..."z muzeum Indian w Wymysłowie zachęcając ,aby się nimi kierowali .Po zaśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru,wykonano pamiątkowe zdjęcia ,i dzieci  z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. Wychowawcy wręczyli pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły,a ich rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech.

   

   

   

 • Wizyta pierwszoklasistów w bibliotece szkolnej

         28.10.2019 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców  po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, podczas której pani Ela opowiedziała o tym, co to jest biblioteka i dlaczego warto czytać książki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki. Ich wizyta w bibliotece zakończyła się założeniem każdemu uczniowi karty bibliotecznej i wypożyczeniem pierwszej książki. 

 • OPŁATY ZA OBIADY 2019/2020

  NUMER KONTA BANKOWEGO

  08 1240 6452 1111 0010 74896423

  W PRZELEWIE NALEŻY KONIECZNIE PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA KLASĘ ORAZ MIESIĄC, ZA KTÓRY WPŁACANE  SĄ PIENIĄDZE.

  WPŁAT NALEŻY BEZWZGLĘDNIE DOKONYWAĆ DO 5 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA.

  ZWROTY ZA OBIADY BĘDĄ ROZLICZANE TYLKO PO UPRZEDNIM ZGŁOSZENIU NIEOBECNOŚCI DZIECKA.

   

  KOSZT  ZA OBIADY ZA M-C  LISTOPAD   2019 R.    WYNOSI  66.50 ZŁ( 19 OBIADÓW X 3,50)

 • UWAGA OPŁATY ZA OBIADY

  SZANOWNI PAŃSTWO PROSZĘ O UREGULOWANIE OPŁATY ZA OBIADY ZA MIESIĄC PAŹDZIERNIK !!! DOTYCZY OSÓB KTÓRE ZALEGAJĄ Z PŁATNOŚCIAMI .

 •       Uwaga !

   

   

          Od  1  października bibblioteka szkolna wypożycza tylko lektury szkolne. Przepraszamy za utrudnienia, które związane są opracowywaniem nowego księgozbioru.

 • Wizyta w firmie Oponeo

         Dnia 20 września 2019 roku klasa 5a, z wychowawczynią, panią Magdaleną Wachowicz i panią Justyną Kuś, udała się do firmy Oponeo, mieszczącej się przy ulicy Podleśnej w Bydgoszczy.

  Podczas zwiedzania towarzyszyła nam pani Klaudia Dębska,  mama Patryka z naszej klasy. Na co dzień pracuje  w dziale sprzedaży i  zaprosiła nas do firmy. Przywitano nas bardzo serdecznie, a spotkanie rozpoczęła interesująca prezentacja , dzięki której poznaliśmy historię firmy Oponeo. Uczniowie wzięli udział w konkursie i wygrali drobne upominki. Następnie z mapą i długopisem w ręku rozpoczęliśmy zwiedzanie. Odwiedziliśmy Dział Obsługi Klienta, Dział Analiz i Zakupów, Dział Marketingu, Dział Księgowości i Dział IT.  Fotograf pracujący w firmie wykonał pamiątkowe zdjęcia, a na później zaproszono nas na lody. Na zakończenie każdy otrzymał pięknie zapakowany prezent.

  Zajęcia w firmie Oponeo miały charakter zawodoznawczy. Dzieci poznały sposób funkcjonowania nowoczesnej firmy i zasady działania sklepu internetowego.

 • Klasa 6c w Dolinie Śmierci w Fordonie

       80.  rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do odwiedzenia lokalnych miejsc pamięci narodowej przez uczniów naszej szkoły. Dnia 3 września klasa 6c zapaliła znicze na Cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności, a 19 września wybrała się do Doliny Śmierci w Fordonie  – największej zbiorowej mogiły na terenie Bydgoszczy.

   

  Uczniowie pokonali trasę, którą w 1939 roku po raz ostatni przeszło wielu przedstawicieli bydgoskiej inteligencji i duchowieństwa.  To tu w październiku i listopadzie 1939 roku, strzałami w tył głowy, Niemcy zamordowali około 1200 -1500 osób, w tym bardzo wielu nauczycieli.

  Uczniowie zapoznali się z symboliką pomników i obelisków upamiętniających ofiary, wysłuchali historii tego miejsca. Uczcili pomordowanych zapalając znicze na tym miejscu kaźni.

 • Warzywa w roli głównej

       Dzieci z klasy 1a wykazały się pomysłowością i inwencją twórczą podczas robienia ludzików z warzyw.Przyniosły warzywa , z których wyczarowały niesamowite warzywne stworki, jedyną granicą była wyobraźnia!Uczniowie mogli się przekonać, że warzywa to nie tylko pyszne i zdrowe przekąski, ale również dużo świetnej zabawy.

 • OPŁATY ZA OBIADY PAŹDZIERNIK 2019/2020

  KOSZT ZA OBIADY ZA M-C PAŹDZIERNIK 2019R.

  WYNOSI 80.50ZŁ (23 OBIADY X 3.50)

   

  NUMER KONTA BANKOWEGO

  08124064521111001074896423

  W PRZELEWIE NALEŻY KONIECZNIE PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA KLASĘ ORAZ MIESIĄC, ZA KTÓRY WPŁACANE SĄ PIENIĄDZE.

   WPŁAT NALEŻY BEZWZGLĘDNIE DOKONYWAĆ DO 5 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA.

  ZWROTY ZA OBIADY BĘDĄ ROZLICZANE TYLKO PO UPRZEDNIM ZGŁOSZENIU NIEOBECNOSCI DZIECKA.

  W ZWIĄZKU Z DUŻĄ ILOŚCIĄ DZIECI, KTÓRE JEDZĄ OBIADY, LISTA JEST JUŻ ZAMKNIĘTA. NIE PRZYJMUJEMY ZAPISÓW NA ROK SZKOLNY 2019/2020

   

   

 • Międzynarodowy Miesiąc BibliotekSzkolnych - październik 2019r.

   Międzynarodowy Miesiąc BibliotekSzkolnych - październik 2019r.

  „ Czytamy, bo ludzie przestają myśleć,

  gdy nie czytają.”

   

  Biblioteka szkolna informuje,że 1 października otwiera swoje podwoje dla naszych kochanych czytelników.

  Czekamy na Was w nowym miejscu !

   

          W  październiku  w naszej szkole będziemy promować czytelnictwo w różnych jego formach. Powstanie kącik „ Z półki na półkę” dla zainteresowanych książką dorosłych w Szkolnej Strefie Rodzica. Jest to akcja przekazywania książek i podręczników, które zyskują nowych  właścieli.

          W bibliotece szkolnej powstanie również wystawa książek

   pt. „ Biblioteka poleca”, które swoją różnorodnością będą zwracały uwagę uczniów i zachęcały do aktywnego czytelnictwa.

            Wolny dostęp do półek dla dzieci młodszych i starszych od wielu lat ułatwia wybór  książek do czytania.

             Biblioteka szkolna informuje,  że od października ruszają cykliczne spotkania pt.” Bajeczki dla zeróweczki” . Jest to szkolna akcja głośnego czytania książek dla najmłodszych połączna z aktywnością plastyczną.

   

 • Wrzesień Akcja: podręczniki

     Wrzesień  Akcja: podręczniki

         We wrześniu biblioteka szkolna oddała w użytkowanie uczniów klas 1-8 komplety podręczników szkolnych i bezzwrotne materiały ćwiczeniowe. Wydano blisko 3000 podręczników

   i ćwiczeń.

         Przypominamy, że zwrot podręczników i materiałów edukacyjnych nastąpi w czerwcu 2020r.

         Nauczyciel- wychowawca oceni stan podręczników zgodnie z regulaminem wypożyczania darmowych podręczników.

          Biblioteka szkolna prosi o odpowiedzialne   korzystanie z wypożyczonych książek

   ( obłożenie ich,  niewypełnianie dlugopisem, nienoszenie razem z jedzeniem i słodkimi napojami), bowiem zgodnie z rozporządzeniem MEN podręczniki i materiały edukacyjne będą używane  w szkole przez okres 3 lat. Przypominamy, że konsekwencją zniszczenia podręczników jest ich obowiązkowe odkupienie.

   

   

   

   

 • Nauka poprzez zabawę

         Korzystając  z ciepłych i słonecznych dni uczniowie klasy 1 a  zajęcia z w-f wykorzystują na zabawę na świeżym powietrzu. Pierwszaki uwielbiają bawić się na placu zabaw. To miejsce sprzyja nauce funkcjonowania w grupie rówieśników i nawiązywania relacji. Wigor, energia, humor– oto główne następstwa aktywności fizycznej, a plac zabaw jest do tego wymarzonym miejscem.

strona:

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 56 im. Arkadego Fiedlera z Oddziałami integracyjnymi
  ul. Karpacka 30
  85-164 Bydgoszcz
 • tel/fax: 52 371 49 56 - ul. Karpacka

Mapa