W dniu 26 października uczniowie klasy VIII c w ramach zajęć „Ciekawa chemia”, :Ciekawa fizyka” uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku.
Uczniowie mieli okazję samodzielnie doświadczać, obserwować analizować i wnioskować Zajęcia te odbyły się w 3 blokach tematycznych. Część terenowa to zajęcia, których celem jest obserwacja zbiorników wodnych Parku oraz charakterystycznych roślin i zwierząt. Tu też został pobrany materiał do dalszych badań . Część laboratoryjna podzielona jest na zajęcia w pracowni chemicznej i mikroskopowej. W pracowni chemicznej uczniowie wykonali analizę podstawowych parametrów wody (zawartość różnych jonów, pH roztworu, przewodnictwo itp. ) określając czystość wody. Zajęcia w pracowni mikroskopowej to również zajęcia praktyczne w czasie których uczniowie poznali budowę mikroskopu i lupy stereoskopowej oraz podstawowe zasady pracy z mikroskopem. Doskonalili pracę z mikroskopem jako narzędziem obserwacji.. Zajęcia uatrakcyjniły obserwacje bezkręgowców wodnych samodzielnie złowionych w stawie.
Ponieważ życie w zbiornikach Parku wchodzi w czas zimowego odpoczynku na następne zajęcia na które zaprosimy pozostałych chętnych uczniów z klas VIII musimy poczekać do wiosny… Zatem do WIOSNY ! 😊
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta zaproponowali uczniom bydgoskich szkół włączenie się do dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu. Czym jest patriotyzm dla młodych ludzi? Czy czują się patriotami? Czy łatwo być dzisiaj patriotą i czy miłość do ojczyzny łączy Polaków, czy dzieli? To bardzo ważny temat w przededniu 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczennice naszej szkoły: Agnieszka Meller i Laura Schaffrath z kl. 8c oraz Maria Kowalska z kl.8d podjęły się rozważań na ten temat. Wzięły udział w Miejskim Konkursie Literackim „Patriotyzm XXI wieku”; w formie eseju opowiedziały o swoich odczuciach i przemyśleniach dotyczących idei nowoczesnego patriotyzmu i wypowiedziały się na ważne tematy z zakresu życia obywatelskiego. Jedna z uczennic przeprowadziła wywiad z osobą, która w naszym środowisku lokalnym jest przykładem do naśladowania w obszarze działań i postaw patriotycznych – o taką rozmowę została poproszona pani Anna Gorlewska, która opowiedziała o swojej pracy i doświadczeniach obywatelskich. Natomiast Izabella Majkowska, uczennica z kl. 8c o patriotyzmie wypowiedziała się w formie plastycznej. Wszystkie prace zostały docenione przez jury oraz organizatorów konkursu, a dnia 25 października br. nasze uczennice wzięły udział w debacie nt. patriotyzmu z udziałem m.in. Danuty Kuroń oraz profesorów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Z radością przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce – Agnieszka Meller
II miejsce – Maria Kowalska
III miejsce – Laura Schaffrath, Izabella Majkowska
Gratulujemy dziewczętom najwyższych notowań w konkursie!
Drodzy Uczniowie! Poniżej zamieszczamy esej Agnieszki, który skłania do przemyśleń. Miłej lektury!
We wtorkowe popołudnie 16 października 2018 r. zaprosiliśmy Uczniów klas IV, Rodziców oraz Wychowawców do udziału w Morskim Turnieju.
Impreza ta, to nie tylko okazja do wspólnej żeglarskiej zabawy ,ale przede wszystkim integracja klasowych społeczności podczas wykonywania sprawnościowych zadań w atmosferze sportowej rywalizacji . Podczas turnieju uczestnicy mieli możliwość cofnięcia się w czasie do pierwszych odkryć geograficznych i morskich podróży. Marynarze pod czujnym okiem swoich Kapitanów i Super Rodziców wybrali się zatem w rejs w nieznane podczas którego stawiali żagle, zmierzyli się z górą lodową, sprzątali pokład, rzucali kotwicą... Najlepszą załogą podczas rejsu okazała się klasa 4 e. Tuż za nimi do portu przybyły załogi 4d, 4a, 4b i 4c.Tytuł klasy ,,fair play" zdobyły ,,Morskie Rekiny”- uczniowie klasy 4e. Jury uznało ,że wszyscy uczestnicy wyróżnili się wspaniałą postawą sportową podczas morskich zmagań , nie zapominając o wzajemnej życzliwości i kulturalnym zachowaniu. Zatem… Rybkom, Stworkom, Rekinom i Konikom Morskim życzymy pomyślnych wiatrów !
Więcej zdjęć- kliknij
W związku ze Światowym Dniem Mycia Rąk w klasach 1-3 Elżbieta Muzolf i Anna Galwas przeprowadziły instruktaż poprawnego mycia dłoni. Uzbrojone w mydło i papierowe ręczniki wraz z dziećmi wypowiedziały wojnę bakteriom i wirusom, których pełno zbiera się na skórze. Uczniowie z wielkim skupieniem wykonywali wszystkie czynności związane z myciem rąk. Akcja miała na celu przypomnienie, jak bardzo ważna jest higiena, zwłaszcza w sezonie przeziębień i grypy.
12.10.2018 roku o godz.8.30 sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w prerię pełną Indian.
Wszystko za sprawą pierwszoklasistów, którzy jako dzielni czerwonoskórzy przeżywali swoje pasowanie na ucznia klasy I. Były pomalowane buzie, indiańskie pióropusze oraz zadania do wykonania. Zadania wspólne i zespołowe, przygotowali dla pierwszaków Indianie ze szczepu Arawaków. Po pomyślnym wykonaniu wszystkich zadań odbyło się uroczyste ślubowanie, a po złożeniu obietnicy pierwszoklasiści- tropiciele wiedzy, zostali pasowani na uczniów SP 56.
Dnia 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie profilaktyczne klas VI i VII ze specjalistą z Zespołu ds. Nieletnich komendy policji ,,Bydgoszcz Szwederowo”.
Przewodnią myślą pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną była odpowiedzialność karna osób nieletnich za ich zachowania i działania w szkole i poza szkołą. Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich , przeciwdziałanie wszelkim objawom demoralizacji i czynom karalnym. Policjant uświadamiał uczniów o grożących im niebezpieczeństwach w czasie wolnym od zajęć szkolnych oraz zwrócił uwagę na zjawiska cyberprzemocy i stalkingu. Apelował o rozważne zamieszczania wszelkich informacji w sieci - szczególnie na portalach internetowych oraz wskazał gdzie i jak szukać pomocy i wsparcia w sytuacjach trudnych. Mamy nadzieję ,że dzięki tym zajęciom będziemy bardziej rozważni w swoim postępowaniu.
28 września odbył się VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji edukacyjnej, której celem jest zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie klas czwartych przygotowali plakaty z ciekawostkami oraz rymowankami ułatwiającymi naukę. Następnie w czwartek 27 września, przedstawiciele klas 4 i 5 wzięli udział w konkursie „Wybieramy mistrza tabliczki mnożenia”. Wśród czwartoklasistów najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy 4a – Marta Rybarczyk. Bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami również Jakub Kulczyński z 4b oraz Piotr Mróz z 4c. Natomiast wśród piątoklasistów mistrzynią tabliczki mnożenia okazała się Martyna Mrozińska z klasy 5c, a drugi wynik uzyskała uczennica klasy 5a – Aleksandra Majkowska.
28 września uczniowie klasy III gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W czasie warsztatów uczniowie przenieśli się w przyszłość do XXIII wieku biorąc udział w badaniach WSA. Gdzie to WSA – Światowa Agencja Kosmiczna planowała wysłać człowieka na planetę w innym układzie słonecznym. Trwały szczegółowe przygotowania do misji. WSA chciała zadbać o wszystko. Badania wskazały, że ciśnienie i temperatura na tej planecie mogą się trochę różnić od warunków panujących na Ziemi. WSA postanowiła zbadać w jaki sposób organizm człowieka odczuwa temperaturę. Czy ludzkie ciało jest dobrym termometrem? Ze względu na brak odpowiedniej klasy specjalistów pracujących w Agencji, WSA poprosiła uczniów klas trzecich gimnazjum aby zajęli się tym problemem 😊 Po wyczerpujących badaniach dla WSA uczniowie udali się na wydział fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika aby w auli uczelni być świadkami wielu ciekawych zjawisk fizycznych na pokazie „Co to jest fizyka?” Tam, przyszłym naukowcom zostały przypomniane wiadomości z podstawy programowej gimnazjum z fizyki: stany skupienia, prawa Newtona, pomiary fizyczne.
JEŚLI W TWOIM DOMU ZNAJDUJĄ SIĘ KSIĄŻKI, KTÓRYCH JUŻ NIE POTRZEBUJESZ, NIE CZYTASZ, A KTÓRE MOGĄ INNYCH ZAINTERESOWAĆ, TO PRZYNIEŚ JE DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.ZNAJDZIEMY IM DRUGI DOM! NIEKTÓRE Z NICH ZOSTANĄ, JAK CO ROKU SPRZEDANE NA KIERMASZU TANIEJ KSIĄŻKI, A ZA ZEBRANY DOCHÓD KUPIMY NOWOŚCI CZYTELNICZE DLA UCZNIÓW. INNE TRAFIĄ NA REGAŁ „DALSZE ŻYCIE KSIĄŻKI”, KTÓRY STANIE NA PARTERZE SZKOŁY. OSOBY ZAINTERESOWANE BĘDĄ MOGŁY Z NIEGO ZABIERAĆ KSIĄŻKI DO DOMU, NA ZAWSZE, BEZ ŻADNYCH OPŁAT ZBIERAMY KSIĄŻKI PRZEZ CAŁY ROK!ELŻBIETA MUZOLF,ANNA GALWAS, MONIKA ROTMAŃSKA
Z dniem 01.01.2018 wzrasta cena o biadu z 2,80 zł na 3,00 zł
Koszt obiadów w miesiącu PAŹDZIERNIKU 2018
23*3zł =69 zł
Wpłaty do 8.10.2018
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja
publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów. W ostatnich latach cała Polska czytała m.in.: fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, utwory A.Fredry, „Lalkę” B.Prusa. „Quo vadis” H.Sienkiewicza. Tegoroczna edycja - w 100-lecie odzyskania niepodległości - poświęcona była powieści S. Żeromskiego „Przedwiośnie”. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę noraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Nasza szkoła - 8 września br. - włączyła się do akcji!
O godzinie 10.oo jedna z sal lekcyjnych wypełniła się gośćmi. Wśród nich byli uczniowie klas 6-8 i gimnazjum, rodzice i nauczyciele, którzy postanowili sobotnie przedpołudnie przeznaczyć na lekturę jednej z najwybitniejszych powieści Stefana Żeromskiego. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie również kilka faktów z życia i twórczości pisarza oraz wysłuchaliśmy interpretacji głosowej fragmentu powieści w wykonaniu pary prezydenckiej. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkę udziału w akcji. Już dziś zachęcamy do wspólnego czytania, które będzie miało miejsce za rok o tej samej porze.